Jaka jest różnica między skarpetami kompresyjnymi a zwykłymi skarpetami?
Jeśli potrzebujesz dodatkowego wsparcia podczas biegania lub innej formy sportu, możesz wybrać skarpety kompresyjne lub getry kompresyjne. Ale do czego właściwie służą te skarpety i getry? I jaka jest między nimi różnica?
Do czego używa się skarpet kompresyjnych, a do czego getrów kompresyjnych?
Noszenie skarpet lub getrów kompresyjnych zapewnia mniejsze drgania mięśni nóg. Dzieje się tak, ponieważ ciasno oplatają one dolne partie nóg. Poprawia to krążenie krwi podczas treningu, co z kolei usprawnia odprowadzanie produktów przemiany materii. Podczas treningu mięśnie męczą się o wiele później.
Jaka jest różnica między skarpetami kompresyjnymi a getrami kompresyjnymi?
Różnica między skarpetami kompresyjnymi a getrami kompresyjnymi jest dość prosta do wyjaśnienia. Skarpety mają stopę, a getry nie. Poziom ucisku jest taki sam. Podczas noszenia skarpet kompresyjnych ucisk wywierany na stopy i podudzie ma wiele zalet. Skarpety można nosić w trakcie i po treningu. Nosząc skarpety kompresyjne nieco dłużej po treningu, sportowcy odczuwają mniejszy ból mięśni. Getry nie mają stóp, przez co nie nadają się do noszenia po treningu. Getry nie zapewniają ucisku stopy, a jedynie ucisk łydek. Może to powodować, że po treningu zostaną zatrzymane płyny. Oczywiście zawsze należy temu zapobiegać. Dlatego bezwzględnie zaleca się zdejmowanie getrów zaraz po treningu.
Jak zakładać skarpety kompresyjne?
Ponieważ podkolanówki uciskowe są bardzo ciasne, wiele osób ma trudności z ich zakładaniem. Najłatwiej założyć skarpetę w następujący sposób: włóż rękę do skarpety i chwyć za piętę. Wyciągnij skarpetę na lewą stronę, ale zostaw w niej stopę. Załóż skarpetę na palce stóp i na przednią część stopy na tyle, na ile dasz radę. Następnie chwyć skarpetę za otwór i delikatnie naciągnij na piętę. Chwyć resztę skarpety kciukami i resztą dłoni i naciągnij ją na łydkę. Upewnij się, że skarpeta poniżej tylnej części kolana nie jest pomarszczona. Na początku skarpety będą się wydawały trochę sztywne, ale im częściej będziesz je zakładać, tym będzie lepiej.