Kciuk – uraz w wyniku chronicznego przeciążenia mięśni i ścięgien
Czym jest chroniczne przeciążenie mięśni i ścięgien?
Chroniczne przeciążenie mięśni i ścięgien to zbiorcze określenie wszelkiego rodzaju dolegliwości związanych z wielokrotnym wykonywaniem tych samych, często małych i niezbyt forsownych ruchów przez długi czas. Do zaburzeń związanych z chronicznym przeciążeniem mięśni i ścięgien należy zapalenie kaletki i zapalenie pochewki ścięgna. Dolegliwości związane z chronicznym przeciążeniem mięśni i ścięgien różnią się u każdej osoby, dlatego wiele przypadków nie jest leczonych na czas. Wpływa to również na inne części ciała. Na chroniczne przeciążenie mięśni i ścięgien składają się 3 fazy ryzyka, a im dłużej się czeka, tym gorzej.
Objawy
Dolegliwości związane z chronicznym przeciążeniem mięśni i ścięgien zwykle pojawiają się stopniowo. Mogą jednak również wystąpić nagle lub w sposób ostry. Chroniczne przeciążenie mięśni i ścięgien ma następujące objawy:
- Mrowienie rąk
- Uczucie zimna w przedramionach i dłoniach
- Ból w nadgarstkach
- Drętwienie przedramion i dłoni
W zaawansowanym stadium chroniczne przeciążenie mięśni i ścięgien daje również inne objawy, takie jak: podrażnienie, silny ból, obrzęk, osłabienie mięśni i ścięgien, utrata chwytności, wahania temperatury i skrzypienie stawów.
Dolegliwości
Dolegliwości związane z chronicznym przeciążeniem mięśni i ścięgien różnią się w zależności od osoby. Wiele przypadków nie jest odpowiednio leczonych i nie dzieje się to na czas. Jest to niebezpieczne, ponieważ z czasem dolegliwości związane z chronicznym przeciążeniem mięśni i ścięgien mogą przekształcić się w sztywnienie i przewlekły ból oraz rozprzestrzenić się na inne części ciała. Chroniczne przeciążenie mięśni i ścięgien występuje zwykle w 3 fazach:
1. faza chronicznego przeciążenia mięśni i ścięgien:
Ból jest odczuwalny tylko podczas czynności związanych z pracą. Można również odczuwać skurcze mięśni, miejscowe zmęczenie, mrowienie lub drętwienie. Dolegliwości związane z chronicznym przeciążeniem mięśni i ścięgien znikają po okresie odpoczynku.
2. faza chronicznego przeciążenia mięśni i ścięgien:
Ból jest odczuwalny również po pracy. Odczuwa się podrażnienie, osłabienie lub utratę sił. Dolegliwości nie znikają po okresie odpoczynku.
3. faza chronicznego przeciążenia mięśni i ścięgien:
Oprócz powyższych dolegliwości dokuczają również obrzęki, bóle przy nacisku, zmiany koloru skóry, utrata funkcjonalności, zmiany temperatury i uczucie mrowienia. Te dolegliwości mają charakter przewlekły.
Przyczyny
Dolegliwości związane z chronicznym przeciążeniem mięśni i ścięgien pojawiają się w związku z używaniem myszy komputerowej, graniem na sprzęcie komputerowym, takim jak Wii, Nintendo DS czy GameBoy lub częstym pisaniem SMS-ów. Inne możliwe przyczyny to nieswoiste CANS, zespół cieśni nadgarstka, zapalenie ścięgien i pochewki ścięgna oraz zapalenie kaletki. Istnieją również mniej znane przyczyny, takie jak zespół kanału nerwu łokciowego, zapalenie ścięgien, fibromialgia, dystonia, zespół żebrowo-obojczykowy, zespół bolesnego barku i zespół kanału Guyona.
Najczęściej dolegliwość ta występuje wśród następujących zawodów:
- Montażyści
- Pracownicy biurowi
- Artyści CAD
- Monterzy precyzyjni
- Instalatorzy
- Kasjerzy
- Robotnicy w fabrykach
- Osoby kompletujące zamówienia
- Muzycy
- Fryzjerzy
Leczenie
W większości przypadków chroniczne przeciążenie mięśni i ścięgien jest trudne do wyleczenia. Wynika to z faktu, że każda osoba ma nieco inne dolegliwości. Poniżej omówimy trzy metody leczenia:
1.Skorzystanie z pomocy specjalisty zakładowego lub ergonomisty
Większe firmy zazwyczaj zatrudniają takiego specjalistę. Potrzebna jest osoba z wiedzą z zakresu ergonomii lub wewnętrzny specjalista ds. warunków pracy. Mogą oni udzielić porad i wprowadzić zmiany na stanowiskach pracy. Mniejsze firmy zawsze mogą wynająć takich specjalistów.
2.Leczenie
Zwykle dolegliwości związane z chronicznym przeciążeniem mięśni i ścięgien nie ustępują, ale czasami leczenie może przynieść rozwiązanie. Poniżej podajemy kilka przykładów:
·Leczenie metodą Mensendiecka
·Leczenie metodą Cesara
·Leczenie rehabilitacyjne
·Fizjoterapia
·Masaż leczniczy
·Fitness medyczny
·Przyrządy do rozciągania i regeneracji kręgosłupa (backstretcher, rolastretcher)
3.Porada ogólna
Zawsze możesz skorzystać z porady. Przydatne są na przykład porady następujących specjalistów.
·Lekarz rodzinny: w przypadku początkowych dolegliwości należy natychmiast skontaktować się z lekarzem rodzinnym.
·Dieta: bogata w aminokwasy, witaminy, minerały i kwasy tłuszczowe.
·Odpoczynek
·Ruch
Profilaktyka
Mogą Ci się przydać poniższe przykłady zapobiegania dolegliwościom związanym z chronicznym przeciążeniem mięśni i ścięgien:
- Prawidłowa postawa
- Różnorodność czynności
- Wystarczające przerwy między czynnościami w pracy
- Dążenie do rzadszego używania myszy komputerowej
- Ćwiczenie pracy mięśni w prawidłowy sposób
- Stres w pracy
- Specjalne przybory: może to być specjalny rodzaj myszy komputerowej lub inny ergonomiczny produkt
Można śmiało powiedzieć, że konsultacja ze specjalistami, którzy często polecają specjalne produkty i przybory, może rozwiązać te problemy. Podobrace oferuje szeroką gamę produktów, które mogą pomóc w zapobieganiu tym problemom lub ich eliminowaniu. Dwa z tych produktów to orteza na kciuk Super Ortho CMC i orteza na kciuk Novamed Manu.
- Fizjoterapeuta
- Podolog sportowy
- Terapeuta manualny
- Terapeuta podoposturalny
- Specjalista suchego igłowania mięśniowo-powięziowego