Choroba zwyrodnieniowa stawów pod rzepką

Kolano składa się z dwóch dużych kości pokrytych chrząstką. Jeśli chrząstka ulegnie uszkodzeniu, można mówić o chorobie zwyrodnieniowej stawu (zużyciu stawu). Zużycie stawu między rzepką a „rynną” uda jest często nazywane chorobą zwyrodnieniową lub chondromalacją rzepki. Jej przyczyną jest przeważnie choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego.

Przyczyny choroby zwyrodnieniowej rzepki

Choroba zwyrodnieniowa stawów może być spowodowana wypadkiem, w którym doszło do złamania kości przechodzącej przez chrząstkę stawu kolanowego. Nawet jeśli nie masz już łąkotki, często zdarza się, że dochodzi do zużycia stawów. Choroba zwyrodnieniowa stawów może również wystąpić po infekcji lub zerwaniu więzadła kolana. Bardzo częstą przyczyną choroby zwyrodnieniowej stawów jest również podeszły wiek, ponieważ wraz z wiekiem nasze kości słabną. Poniżej znajdziesz trzy najczęstsze przyczyny choroby zwyrodnieniowej rzepki:

  • Pourazowa choroba zwyrodnieniowa stawów spowodowana złamaniem kości lub uszkodzeniem chrząstki
  • Choroba zwyrodnieniowa stawów spowodowana niestabilnością rzepki
  • Pierwotna choroba zwyrodnieniowa stawu rzepkowo-udowego o nieustalonej jeszcze przyczynie

Objawy choroby zwyrodnieniowej rzepki

Ból z przodu, po wewnętrznej lub zewnętrznej stronie kolana. Zależy to od miejsca uszkodzenia stawu. Przy całkowicie zużytym kolanie ból występuje podczas chodzenia, wchodzenia po schodach czy długiego stania, a mniej odczuwalny jest podczas jazdy na rowerze. Ból powodują małe kawałki chrząstki, które odrywają się od powierzchni stawu. Zostają one uwięzione w torebce stawowej, powodując stan zapalny. Jeśli zużycie jest niewielkie, nie odczuwa się tego od razu, lecz dopiero po kilku godzinach. W zaostrzonej postaci ból jest najsilniejszy rano. Zwykle ustępuje po 10 minutach ćwiczeń. Najważniejszą cechą kliniczną jest ból w przedniej części kolana podczas wstawania z krzesła, klękania, kucania lub wchodzenia po schodach. Pacjenci często nie mogą długo chodzić po płaskim terenie z powodu braku siły.

Leczenie choroby zwyrodnieniowej rzepki

Ponieważ chrząstka początkowo nie jest widoczna na zdjęciu rentgenowskim, trudno ją rozpoznać, chyba że została już zużyta do kości. Lekarz może to ustalić w przypadku poważnego złamania. Bardzo ważnym czynnikiem jest również podeszły wiek, ponieważ młodzi ludzie nigdy nie cierpią na schorzenia chrząstki. Chrząstkę można zobaczyć tylko podczas operacji. Przyjmując leki przeciwzapalne lub przeciwbólowe, można spowolnić postęp schorzenia. Endoproteza kolana, osteotomia, artroskopia i smarowanie stawu kolanowego mogą zapobiec uszkodzeniu chrząstki lub je spowolnić. Ponieważ wszystkie powyższe metody to dość poważne ingerencje, możemy również polecić zapoznanie się z naszym asortymentem ortez na kolano.