Złamanie kolana

Złamanie rzepki to złamanie kości w przedniej części stawu kolanowego. Staw kolanowy składa się z trzech kości: kości udowej, rzepki i kości piszczelowej. Rzepka pokryta jest warstwą chrząstki, która zapobiega tarciu między kośćmi a otaczającymi je strukturami. Rzepka znajduje się w ścięgnie rzepki i ma na celu pochłanianie sił ściskających oraz tarcia.

Przyczyny

Rzepka może pęknąć w wyniku bezpośredniego uderzenia w kość. Może się to stać na przykład podczas wypadku samochodowego lub upadku. Przyczyną złamania rzepki może być również długotrwałe przeciążanie kolana.

Objawy

Przy złamaniu kolana zawsze występują dodatkowe uszkodzenia i urazy, ponieważ w takim przypadku prawie zawsze ulegają uszkodzeniu otaczające struktury. O powadze złamania decyduje jego miejsce i rozmiar. Zawsze pojawia się ostry ból z przodu i na brzegach rzepki. Często występują również obrzęki i krwawienia zewnętrzne. Nie da się prawidłowo wyprostować i zgiąć kolana, ponieważ może to być bardzo bolesne.

Leczenie

Kiedy rzepka jest złamana, należy ją naprawić operacyjnie. Następnie rzepka jest ustawiana z powrotem na swoim miejscu za pomocą materiału mocującego. Jeśli rzepka jest nadal na miejscu, można ją leczyć za pomocą opatrunku gipsowego. Czas rekonwalescencji jest indywidualny, ale najczęściej konieczne jest nieobciążanie rzepki przez sześć tygodni. Całkowity czas rekonwalescencji wynosi od około trzech do sześciu miesięcy. W okresie rehabilitacji można poddawać się następującym zabiegom:

  • Igłoterapia
  • Terapia manualna
  • Terapia przez ćwiczenia
  • Masaż

Również noszenie ortezy na kolano może pomóc w przyspieszeniu rekonwalescencji.