Obrzęk (nadmiar płynu w stawie skokowym)

Informacje ogólne

Wiele osób może cierpieć na spuchnięte kostki i w większości przypadków jest to niewinne zjawisko. Bolesna i gruba kostka może być jednak objawem poważniejszego problemu. Jeśli płyn się nie wchłania, a kostka pozostaje spuchnięta i gruba, zalecana jest konsultacja z lekarzem. W razie potrzeby lekarz kieruje do chirurga ortopedy.

Przyczyny

Często przyczyną obrzęku kostek jest zmniejszony przepływ krwi. Ponieważ krew nie przepływa prawidłowo, w dolnej części ciała może dochodzić do gromadzenia się płynu, co powoduje puchnięcie i ból kostek. Inną przyczyną może być stan zapalny lub skręcona kostka. Jeśli masz spuchnięte kostki z powodu jednej z wymienionych poniżej przyczyn, bardzo ważne natychmiastowe rozpoczęcie leczenia:

  • Cukrzyca
  • Zakrzepica
  • Choroby nerek i wątroby
  • Choroby serca i naczyń

Grube i opuchnięte kostki są najczęstsze latem, ponieważ organizm zatrzymuje więcej płynów. Opuchnięte kostki występują również częściej u kobiet w ciąży lub podczas miesiączki. Dodatkowo osoby z określonymi zaburzeniami lub chorobami są również bardziej podatne na obrzęk kostek. U pacjentów z cukrzycą i osób cierpiących na choroby serca, wątroby lub nerek również bardzo często występuje obrzęk kostek. Spuchnięte kostki mogą być również efektem ubocznym niektórych leków.

Leczenie

Podczas ciąży można zapobiec puchnięciu kostek i stóp, dużo chodząc i poruszając się, ponieważ bardzo ważne jest zapewnienie prawidłowego krążenia krwi. Opuchnięte stopy spowodowane wysoką temperaturą to zjawisko, które w końcu ustępuje – zwykle wraz ze spadkiem temperatury. Możesz rozważyć noszenie ortezy, która pomoże Ci w przypadku obrzęku. Dwie z wielu oferowanych przez nas ortez, które Ci w tym pomogą, to stabilizator stawu skokowego Novamed oraz lekki stabilizator stawu skokowego Medidu z paskami.