Problemy z torebką stawową

Informacje ogólne

Gdy kostka jest zwichnięta lub skręcona, jedna lub więcej kości znajduje się poza swoim naturalnym położeniem. Staw skokowy składa się z kości piszczelowej, strzałkowej i skokowej. Gdy nie znajdują się one wobec siebie we właściwej pozycji, oznacza to, że kostka jest zwichnięta. Kości są zwykle przytrzymywane przez więzadła, mięśnie i więzadła torebkowe.

Kiedy mięśnie pękają lub zostają nadwyrężone i pękają więzadła (torebkowe), kości mogą się łatwiej przemieszczać.

Przyczyny

Zwykle kości stawu skokowego przemieszczają się po zwichnięciu. Zwichnięcia są powszechne wśród sportowców, którzy zmieniają kierunek ruchu, rywalizują na nierównej powierzchni lub źle wylądują po skoku. Ponadto przyczyną zwichnięcia kostki może być również szybki upadek z dużej wysokości. U osób cierpiących na przykład na nadmierną ruchomość istnieje większe ryzyko problemów z więzadłem torebkowym.

Objawy

Podczas zwichnięcia w kostce odczuwa się silny i ostry ból. Może on promieniować do podudzia, stopy i palców stóp. Dotykanie kostki jest bardzo bolesne, a sama kostka staje się opuchnięta, sina i ciepła. Czasami przemieszczenie kości jest widoczne. Ponadto zwichnięcie kostki może również spowodować problemy z czuciem i krążeniem.

Leczenie

W przypadku przemieszczenia kości stawu skokowego istnieje też duże prawdopodobieństwo, że nastąpiło złamanie. Można to potwierdzić za pomocą zdjęcia rentgenowskiego. Zwichnięta kostka może zostać nastawiona przez specjalistę. Po takim nastawieniu należy poruszać kostką bez wywierania na nią zbyt dużego nacisku. Powrót do zdrowia może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy, dlatego bardzo ważne są wizyty u fizjoterapeuty. Aby szybko wyleczyć zwichnięcie albo mu zapobiec, możesz również rozważyć noszenie jednego z naszych stabilizatorów. Nasz Zespół Medyczny rekomenduje lekki stabilizator stawu skokowego Gladiator z paskami oraz stabilizator stawu skokowego Bauerfeind MalleoLoc.