Rehabilitacja po operacji lub urazie stawu skokowego

Informacje ogólne

Jeśli doszło do urazu kostki, więzadła kostki są uszkodzone, co może powodować obrzęk i ból. Często do momentu, kiedy można ćwiczyć bez bólu, może minąć sporo czasu. To, jak długo trwa ten okres, zależy od powagi kontuzji. Istnieją trzy poziomy uszkodzenia.

  • Brak lub bardzo niewielkie uszkodzenie
  • W więzadłach kostki widoczne jest małe naderwanie
  • Więzadła stawu skokowego są całkowicie zerwane

Powrót do zdrowia

Im gorszy uraz, tym dłuższa rehabilitacja. W celu prawidłowej regeneracji po ciężkim urazie, a więc całkowitym zerwaniu więzadeł stawu skokowego, zalecane jest skorzystanie z pomocy fizjoterapeuty. Uraz kostki jest bardzo przykry i każdy, kto go doświadcza, chce szybko wrócić do zdrowia. Okres rekonwalescencji składa się z różnych faz. Ból i obrzęk mogą negatywnie wpłynąć na czas rekonwalescencji.

  • W pierwszej fazie organizm zaczyna oczyszczać uszkodzoną tkankę. Jeśli nadal boli Cię kostka, najlepiej położyć nogę wysoko i podciągnąć kostkę. W tej pierwszej fazie konieczny jest jeden lub dwa dni odpoczynku.
  • W drugiej fazie organizm zaczyna odbudowywać tkankę. Można wtedy znów zacząć normalnie się poruszać. Należy unikać nagłych ruchów powodujących ból.
  • W trzeciej fazie tkanka całkowicie się regeneruje. W tej fazie można znowu wykonywać bardziej skomplikowane ćwiczenia. Najlepiej skonsultować się z terapeutą lub trenerem, aby dowiedzieć się, jak i kiedy można znowu zacząć uprawiać sport.

Profilaktyka

Kostka pozostaje wrażliwa przez długi czas po urazie. Po jednym skręceniu kostki istnieje duże ryzyko, że dojdzie do niego ponownie. Warto wzmocnić kostkę i całą nogę poprzez ciągłe ćwiczenia. Owijając kostkę bandażem lub nosząc ortezę, zapewnisz sobie bezpieczną rehabilitację. Mamy w ofercie różne produkty, które pomogą Ci podczas rehabilitacji. Rehabilitację ułatwi Ci na przykład stabilizator stawu skokowego Medidu Premium lub lekki stabilizator stawu skokowego Gladiator Max.