Choroba zwyrodnieniowa stawów ortezy na łokieć
Informacje ogólne
Staw łokciowy składa się z 3 powierzchni stawowych:
1. Część ramienno-łokciowa, między kością ramienną a kością łokciową
2. Część ramienno-promieniowa, między kością ramienną a kością promieniową
3. Część promieniowo-łokciowa, między kością łokciową a kością promieniową
Wszystkie końce trzech powierzchni stawowych łokcia pokryte są chrząstką stawową. Może ona mieć grubość do 6 mm. Jednak w łokciu chrząstka może być nieco cieńsza. Chrząstka jest elastyczną tkanką, która nie zawiera naczyń krwionośnych ani nerwów. Ponieważ tylko gładka chrząstka umożliwia prawidłowe przesuwanie się powierzchni stawu obok siebie, uszkodzenie chrząstki uniemożliwia normalny ruch. W takim przypadku występuje uszkodzenie powierzchni stawu.
Objawy choroby zwyrodnieniowej stawu łokciowego i zużycia stawu łokciowego
W przypadku zużycia stawu jego powierzchnia jest szorstka, a w zaawansowanym stadium może nawet dojść do zaniku chrząstki. Końcówki kości pozbawione chrząstki jako warstwy ochronnej stykają się ze sobą. Łokieć może pęknąć, a do tego występuje regularny ból i sztywność. Najpierw objawy te występują przy poruszaniu łokciem, a później również podczas odpoczynku. Zmniejsza się funkcjonalność i elastyczność łokcia. Skręcanie, zginanie i prostowanie jest prawie niemożliwe bez bólu, a w przypadku mocnego zużycia w łokciu może gromadzić się płyn, zmieniając jego wygląd.
Przyczyny choroby zwyrodnieniowej stawu łokciowego i zużycia stawu łokciowego
Jeśli lekarz lub specjalista przypisze ból i sztywność zużyciu chrząstki łokcia, oznacza to, że cierpisz na chorobę zwyrodnieniową stawów. Może mieć ona różne przyczyny. Chrząstka może zostać uszkodzona w wyniku stanu zapalnego, np. reumatoidalnego zapalenia stawów. Reumatyzm występuje zwykle w obu łokciach. Choroba zwyrodnieniowa stawów może również wystąpić po złamaniu stawu łokciowego, a więc po jego uszkodzeniu.
Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawu łokciowego i zużycia łokcia
Dobrym sposobem na zdiagnozowanie choroby zwyrodnieniowej stawów jest prześwietlenie. Na zdjęciu rentgenowskim wyraźnie widać zmniejszenie grubości i nieregularny kształt stawu. W przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów lekarz skieruje Cię do fizjoterapeuty. Ćwiczenia pomogą Ci zachować siłę i elastyczność mięśni wokół stawu łokciowego. Pacjenci z chorobą zwyrodnieniową stawów, którzy mają wyćwiczone mięśnie wokół uszkodzonego stawu, przeważnie odczuwają mniejszy ból. Fizjoterapeuta może poprawić elastyczność stawu. Ponadto mogą zostać przepisane leki uśmierzające ból, zwykle zaczyna się w tym przypadku od paracetamolu. Jeśli to nie powstrzyma bólu w wystarczającym stopniu, lekarz może przepisać inne środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jednak ich stosowanie często wiąże się z nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi. Czasami lekarz może zdecydować o wykonaniu zastrzyku w łokieć, który na krótko przynosi ulgę w bólu. W przypadku zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej stawów może zostać podjęta decyzja o leczeniu chirurgicznym. Podczas zabiegu można usunąć luźne fragmenty chrząstki i wygładzić szorstkie części. Może to zmniejszyć ból i obrzęki. Podczas operacji chirurg może zdecydować się na wybicie w kości małych otworów, dzięki czemu tkanka bliznowata wypełni otwory w chrząstce. Jest to sposób na zmniejszenie bólu i poprawę funkcjonowania stawów. W przypadku silnego zużycia można umieścić w stawie protezę. Do rehabilitacji po takiej operacji lub aby zapobiec zużyciu stawu, możesz użyć różnych produktów. Podobrace oferuje ortezę na łokieć Super Ortho Wrap oraz opaskę na łokieć Bauerfeind EpiTrain, które są pomocne w przypadku tych problemów.
Bandaż na łokieć Bauerfeind Epitrain
Poziom ochrony 3Rękaw stabilizujący na łokieć Super Ortho
Komfortowa orteza na łokieć Novamed Premium
Orteza na łokieć Lyon Premium
- Fizjoterapeuta
- Podolog sportowy
- Terapeuta manualny
- Terapeuta podoposturalny
- Specjalista suchego igłowania mięśniowo-powięziowego