Ściśnięcie torebki stawowej
Czym jest ściśnięcie torebki stawowej?
W przypadku tego zaburzenia tkanka zostaje „wciśnięta” między dwie kości. Powoduje to ból kości i jest odczuwalne głównie podczas podnoszenia łokcia lub poruszania nim.
Przyczyny
Ściśnięcie torebki stawowej może być spowodowane obrzękiem łokcia. Tkanka zostaje ściśnięta szybciej, jeśli porusza się łokciem. Inną przyczyną może być zmniejszenie przestrzeni pod kością promieniową, co powoduje wypchnięcie jej do przodu. Dzieje się tak, gdy niektóre mięśnie nie działają prawidłowo. Kość promieniowa może mieć również niekorzystny kształt, co skutkuje zmniejszeniem przestrzeni i powoduje ściśnięcie torebki stawowej.
Objawy
Ponieważ to zaburzenie może mieć różne przyczyny, objawy mogą się różnić w zależności od pacjenta. Typowe dolegliwości to ból po zewnętrznej stronie łokcia, czasami promieniujący do przedramienia, a w najcięższych przypadkach do dłoni. Ból może być odczuwalny przy podnoszeniu ramienia lub łokcia. Ponadto ból może występować podczas skręcania łokcia i podnoszenia ciężkich przedmiotów.
Leczenie
Leczenie ma na celu zmniejszenie bólu oraz poprawę ruchomości i funkcji mięśni. Należy ćwiczyć mięśnie, wykonując ćwiczenia rozciągające, które normalizują długość skróconej tkanki mięśniowej. Jeśli odczuwasz silny ból, dobrze jest wziąć zastrzyk hamujący stan zapalny. Ponadto zawsze skuteczną metodą jest fizjoterapia, a dolegliwości znacznie się zmniejszają, jeśli stosuje się ją przez 6 do 12 tygodni. Aby zapobiec ponownemu wystąpieniu tych problemów i usprawnić rehabilitację, zaleca się również noszenie ortezy. Może to być na przykład na opaska na łokieć Bauerfeind EpiTrain.
- Fizjoterapeuta
- Podolog sportowy
- Terapeuta manualny
- Terapeuta podoposturalny
- Specjalista suchego igłowania mięśniowo-powięziowego