Problemy z żylakami ud
Żyły to naczynia krwionośne, którymi krew przepływa do serca. Z kolei tętnice transportują krew z serca do tkanek. Żylaki występują przeważnie na nogach i mają postać rozszerzonych żył. U osób cierpiących na żylaki wyraźnie widoczne są pogrubione, niebieskie, kręte żyły.
Dolegliwości związane z żylakami
Zazwyczaj dolegliwości sprowadzają się do nieestetycznego wyglądu. Żylaki są często postrzegane jako brzydkie. Jednak gdy są bardzo duże i grube, mogą wystąpić także inne dolegliwości, takie jak zmęczone, ociężałe i niespokojne nogi, ból i krwawienie z żylaków. Jeśli cierpisz na te dolegliwości, radzimy konsultację ze specjalistą.
Przyczyny żylaków
Poniżej opisujemy kilka przyczyn żylaków uda.
- Predyspozycje dziedziczne: wrodzona słabość ścian naczyń krwionośnych
- Długotrwała pozycja stojąca
- Płeć: żylaki częściej występują u kobiet niż u mężczyzn
- Ciąża: wyższy poziom hormonów, większa sztywność nóg z powodu powiększającej się macicy, zakrzepicy i większej ilości krwi w krwiobiegu
- Zakrzepica: powoduje zakrzepy krwi w żyłach
- Operacje i wypadki: uszkodzenie naczyń krwionośnych
- Nadwaga
Objawy żylaków
Dermatolog lub chirurg może ocenić, czy konieczne jest dodatkowe badanie. Najważniejszymi badaniami są USG Doppler i badanie Duplex Doppler. Badanie USG Doppler wykorzystuje fale ultradźwiękowe, które pozwalają usłyszeć przepływ krwi. Takie badanie można zrobić podczas pierwszej wizyty. Badanie Duplex Doppler jest zawsze wykonywane u osób cierpiących na żylaki. Jest bardzo podobne do badania dopplerowskiego, z tą jedyną różnicą, że w badaniu dupleksowym przepływ krwi jest widoczny, a nie słyszalny.
Leczenie żylaków
Istnieją różne metody leczenia żylaków.
- Skleroterapia: rozpylanie kleju we wnętrzu żylaków, powodujące zamknięcie żył, które ostatecznie zostają usunięte przez sam organizm. Ten proces wspierają nasze produkty uciskowe.
- Zabieg chirurgiczny (stripping): duże żylaki mogą zostać chirurgicznie usunięte przez chirurga. Żylaki zostają odsłonięte w dwóch lub większej liczbie punktów, przeciąga się przez nie drut i zostają wyciągnięte. Zabieg ten jest zwykle wykonywany pod znieczuleniem podpajęczynówkowym.
- Laserowe zamykanie żylaków metodą wewnątrznaczyniową: żylaki są wycinane laserem od wewnątrz. Podczas zabiegu wykonywane jest tylko znieczulenie miejscowe. Przez małe nacięcie w skórze do naczynia krwionośnego wprowadzany jest przewód lasera. Za pomocą światła laserowego naczynie krwionośne zostaje zamknięte.
- Zamykanie żylaków metodą VNUS: po wykonaniu małego nacięcia do żyły wprowadzany jest cewnik. Za pomocą urządzenia ultradźwiękowego sprawdza się, czy cewnik jest prawidłowo umiejscowiony. Do cewnika wysyłane są fale radiowe, co powoduje rozgrzanie i obkurczenie żylaków. Całe żylaki zamyka się przez wyciągnięcie cewnika
- Flebektomia ambulatoryjna: zabieg wykonuje się przy żylakach średniej wielkości, które nie kwalifikują się do innych zabiegów. Jest to ta sama technika co stripping.
- Laseroterapia przezskórna: bardzo małe żylaki można leczyć laserem.
Obecnie większość zabiegów na żylaki nie jest refundowana, refundowane jest jedynie leczenie większych żylaków. Można je przeprowadzić w prywatnych klinikach, szpitalach lub klinikach dermatologicznych.
Profilaktyka żylaków
Staraj się unikać długotrwałego stania, dużo się ruszaj i dużo ćwicz. Skutecznej redukcji ciśnienia i prawidłowemu przepływowi krwi w żyłach sprzyjają zwłaszcza ćwiczenia, podczas których regularnie napinane są mięśnie łydek. Wniosek z tego, że najlepszym lekarstwem na żylaki są spacery i jazda na rowerze. Jeśli masz skłonność do żylaków i musisz dużo stać lub siedzieć, możesz w ramach zapobiegania nosić elastyczne produkty uciskowe. Podobrace oferuje szeroką gamę produktów, które zapobiegają występowaniu żylaków. Przyczyniają się do tego na przykład szorty kompresyjne LP Support i opaska uciskowa Bauerfeind Sport na udo / ścięgno udowe.
Stabilizator uda Novamed
Sportowa kompresyjna opaska na górną część nogi i grupę kulszowo-goleniową Bauerfeind (para)
Męskie spodenki kompresyjne Gladiator Sports
Damskie spodenki kompresyjne Gladiator Sports
- Fizjoterapeuta
- Podolog sportowy
- Terapeuta manualny
- Terapeuta podoposturalny
- Specjalista suchego igłowania mięśniowo-powięziowego