Złamanie kości udowej
W udzie znajduje się jedna kość, biegnąca od biodra do kolana, która nosi nazwę kości udowej. Kość udowa to najdłuższa kość w ludzkim ciele. Jest bardzo mocna, a jej złamanie zwykle wymaga dużej siły. Może do niego dojść w wyniku wypadku samochodowego lub upadku z dużej wysokości. Złamania kości są najczęstsze w przypadku chorób osłabiających kości, takich jak nowotwór kości, osteoporoza lub choroba Pageta. Złamania kości są również powszechne, zarówno u mężczyzn, jak i kobiet w starszym wieku. Wiąże się to ze słabym wzrokiem, złym chodzeniem, łamliwością kości (osteoporozą), problemami z równowagą lub dużą nadwagą.
Objawy złamania kości udowej
Złamanie kości udowej charakteryzuje się silnym bólem uda oraz niemożnością poruszania się i obciążania nogi. Zwykle noga znajduje się w nietypowej pozycji. Przy skomplikowanych złamaniach kość może przebić skórę. Czasami skóra w okolicy bioder jest sina z powodu wylewów podskórnych.
Badanie złamania kości udowej
Spuchnięcie uda nie jest od razu widoczne. Dopiero na zdjęciu rentgenowskim widać przebieg złamania i można je dokładnie zlokalizować. Czasami wykonuje się rezonans magnetyczny. Można wtedy zobaczyć miejsce, powagę i przebieg złamania. Złamaną kość udową zawsze trzeba operować, jest od tego tylko kilka wyjątków. Krążenie krwi wokół kości udowej jest bardzo silne, dlatego pacjenci z tego typu złamaniem mają duże krwotoki wewnętrzne. Jest to zwykle powód do szybkiego przeprowadzenia operacji.
Rehabilitacja złamania kości udowej
Podczas zabiegu złamane części są mocowane za pomocą implantów, takich jak śruby, płytki, druty i szpilki. Zmniejsza to ryzyko deformacji i powikłań, dzięki czemu pacjent szybciej wraca do zdrowia. Celem operacji jest wyprostowanie fragmentów złamanej kości, zapewnienie dostatecznej stabilizacji i zadbanie o to, aby noga mogła szybko ponownie funkcjonować. Złamanie nogi można również naprawić od zewnątrz - w przypadku, gdy uszkodzone są również tkanki (skóra, ścięgna, mięśnie, nerwy i naczynia). Wykonuje się to za pomocą ramy mocowanej za pomocą szpilek, które wbijają się w górną część nogi. Zwykle robi się tak u dzieci, które wciąż rosną, lub osób, które mają zaognione rany. Po operacji chirurg urazowy określa, czy można od razu obciążać nogę, czy też nie. Jeśli nie wolno jej obciążać od razu, można to zrobić po około 6 lub maksymalnie 12 tygodniach. W tym czasie można ćwiczyć chodzenie o kulach. W pełni normalne i bezbolesne używanie nogi trwa nieco dłużej, najczęściej od 3 do 6 miesięcy. Pacjenci często cierpią na bóle bioder lub kolan, ponieważ inaczej obciążają nogę i inaczej chodzą. Stabilizator uda / orteza uda jest doskonałym narzędziem wspomagającym rehabilitację. Narzędzie to pomaga w jak największym stopniu zapobiegać dolegliwościom po złamaniu kości udowej. Orteza uda Novamed jest obecnie uważana za stabilizator uda numer 1! Dodatkowo orteza uda Bauerfeind MyoTrain jest jedną z najskuteczniejszych i najlepszych ortez uda stosowanych jako alternatywa dla bandaży.
Opaska udowa - opaska na górną część nogi Bauerfeind Myotrain
Stabilizator uda Novamed
Męskie spodenki kompresyjne Gladiator Sports
Damskie spodenki kompresyjne Gladiator Sports
- Fizjoterapeuta
- Podolog sportowy
- Terapeuta manualny
- Terapeuta podoposturalny
- Specjalista suchego igłowania mięśniowo-powięziowego